Aselsanın Büyük başarısı

 

Türkiye'nin savunma ve silah ihtiyacına başarılı bir şekilde hizmet veren Aselsan Akyurt'taki fabrikasında, Türk Silahlı Kuvvetleri için ürettiği termal kameraların teslimatını gerçekleştirdi.

Aselsan Akyurt tesislerindeki teslimat törenine İçişleri Bakanı Muammer Güler, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Türk Silahlı Kuvvetleri yetkilileri, Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, İlçe kaymakamı Mustafa Yiğit ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşma yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aselsan'ın başarısının uluslararası alanda olduğunu ve projeyi çok sayıda yabancı savunma sanayii kuruluşunun gerçekleştirmek istediğini belirterek, Aselsan'ın dünyada 74'üncü en iyi savunma sanayii kuruluşu olduğunu sözlerine ekledi. AB Bakanı Egemen Bağış ise konuşmasında "AB standartlarında sınır güvenliği sağlamalıyız.

Vatandaşlarımızın serbest dolaşım hakkı için bu proje çok önemli. AB üyeliği de artık hayal değil, somut hedefimizdir. Bizimle ilgili önyargıları kırmaktayız. AB şunu bilmelidir ki Paris, Brüksel ve Londra'nın güvenliği Şırnak'tan, Hakkari'den, Zonguldak'tan başlar. Bu proje AB ile ilişkilerimizi güçlendirecektir. Aselsan'ı başarısından dolayı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun." ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Güler de Türkiye'nin ekonomik, askeri ve siyasi alanlarda kavşak noktası olduğunu, yasadışı her türlü geçişin iç güvenliği etkilediğini, bunun için de güvenliği artırmaya devam edeceklerini belirtti.

Ayrıca Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bu proje kapsamında 187 adet sabit, 30 adet taşınabilir termal kameranın teslim edildiğini aktaran Güler, ileriki zamanlarda mayın temizleme projesi kapsamında 105 milyon euroluk ihale ile harekete geçeceklerini, Yunanistan sınırında da 29 milyon euroluk güvenlik gereksinimi olan aydınlatma projesi hazırladıklarını, bunun bir kısmının ise uygulandığını söyledi. Teslim belgelerini komutanlara veren heyet, daha sonra hep birlikte Aselsan üretim tesislerini gezdi, ürünler hakkında detaylı bilgi aldı.

Kaynak : Akyurt Belediyesi

akyurthaber.net sitesinden 18.02.2019 tarihinde yazdırılmıştır.