Milyon dolarlık anlaşma

Google harekete geçti.

Google, 9 Kasım Pazartesi günü, mobil cihazlara reklam teknolojileri sunan AdMob’un tüm hisselerini 750 milyon dolara satın almak üzere bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Bu satın alma sayesinde, Google’ın mobil reklamcılık alanındaki uzmanlığı artıp teknolojisi zenginleşirken, reklam verenler ve yayıncılar da büyümekte olan bu yeni alanda daha fazla seçeneğe sahip olacaklar.

“Mobil reklamcılığın bir pazarlama aracı olarak çok büyük bir potansiyeli var ve bu endüstri henüz gelişiminin ilk safhalarını yaşıyor. AdMob çok kısa bir süre içinde sıradışı bir ilerleme gösterdi.” diyor Google’da Ürün Yönetimi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Susan Wojcicki. “Her yıl etkileyici ciro sonuçlarına ulaşan AdMob, işe sıfırdan başlayan bir Silikon Vadisi şirketi olarak mükemmel bir örnek ve bu yetenekli takımın Google’a katılması bizi çok heyecanlandırıyor.”

AdMob’un Kurucusu ve CEO’su Omar Hamoui ise konuyla ilgili olarak: “Kullanıcıların reklamların internetteki yenilikçi içeriğin finanse edilmesi bakımından oynadığı rolün henüz tam farkında olmadıklarını düşünüyoruz. Bizim AdMob’daki amacımız, geliştiricilerin ve yayıncıların, ürünlerini ve fikirlerini aynı iş modeliyle mobil alana getirebilmeleri oldu.” diyor. “Bu amaca ulaşmak yolunda kaydettiğimiz ilerlemeden gurur duyuyoruz. Google ile birleşmemiz bu süreci hızlandırarak dünya çapındaki son kullanıcılara gerçek avantajlar sağlayacak. Yayıncılar ve geliştiriciler mobil ürünlerinden daha fazla kâr elde ettikçe, bu alana daha da fazla yatırım yapacaklar; sundukları mobil hizmetler zenginleşecek, daha yaratıcı ve sağlam hale gelecek.”

Yapılan anlaşma, Google’ın, yeni mobil reklam formatları yaratma, sunma ve analiz etmekte kullanılacak araçlar geliştirme konusundaki çabalarına katkı sağlamış olacak. Google, bu ekosistem büyüdükçe, söz konusu yeni pazarlama araçlarının kayda değer faydalar sağlayacağını belirtiyor:

Reklamverenler, mobil kullanıcıları AdMob’un reklam formatlarıyla daha rahat bir şekilde buluşturabilecekler
Yayıncılar ve geliştiriciler, içeriklerinden daha etkili bir şekilde gelir sağlayabilecekler; bunun geniş çaptaki mobil ekosistem için faydaları olacak.

Kullanıcılar daha iyi seçilmiş reklamlar görecek, daha çok reklam destekli içeriğe ve uygulamaya erişimleri olacak – mobil dünyayı daha iyi deneyimleyecekler

“Dünyanın en iyi mühendislik yeteneklerini ve girişimci bir vizyonu olan insanları Google’a çekmek, başarımızın önemli bir parçası oldu. AdMob’un hız ve yenilikçilik alanında kendini ıspatlamış olması, bu kültürü devam ettirecek; ki biz de bu yüzden onlarla çalışmak konusunda bu denli heyecanlıyız.” diye ekliyor Google’da Mühendislik’ten Sorumlu Başkan Yardımcısı Vic Gundotra.

akyurthaber.net sitesinden 18.02.2019 tarihinde yazdırılmıştır.