Akyurt'a İkinci Biyogaz Tesisi


Akyurt’ta Tekebeli Mevkiinde hayvansal atıklardan elde edilecek gazdan elektrik enerjisi üretilmesi için yapılan anlaşmanın ardından ikinci bir istasyon kurulacak.

Akyurt İlçe Tarım Müdürlüğü, Akyurt Ziraat Odası ve Akyurt Belediyesinin ortak çalışması sonucunda, Güzelhisar bölgesinde ikinci biyogaz tesisi kurulması için mutabakata varıldı.

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, Başkan Yardımcısı İlhan Şener, Akyurt Ziraat Odası Başkanı Satılmış Kartal ve Akyurt İlçe Tarım Müdürü Mahmut Beşir Sungur, firma yetkilisinin de katıldığı toplantıda hayvancılık yapan vatandaşlara sistemin işleyişini anlattı. Başkan Ayantaş açıklamasında “Sizin, bizim ve Türkiye’nin hayvancılıkta en büyük sorunu atıkların çevremizi kirletmesi ve bir işe yaramaması. Firmalar bu işi yapmak için istekli ancak yasal prosedür çok uzun. Bizler elimizden geldiği kadar kolaylık sağlayacağız. Firmamız sizin atıklarınızı çiftliklerinizden alacak ve işlemeye başlayacak. Sizler de atıklardan daha fazla verim alınabilmesi için hayvanlarınızı doğru besleme yöntemlerini öğreneceksiniz. Eğer bir yanlışlık varsa atıklardan yeterince faydalanılması mümkün olmuyor. Ayrıca kuru gübre olarak sizlere geri dönüşü de var. Çevre ilçeler bir tesis için can atarken bizim iki tesisimiz birden kurulacak.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından hayvan yetiştiricileri sözleşmeyi imzaladı.

Kaynak: Akyurt Belediyesi

akyurthaber.net sitesinden 18.12.2018 tarihinde yazdırılmıştır.